loader

PCR TESTİ NEREDE YAPILIR?

10 Kas

Virüsün ilerleme durumuna göre düzenlenen Covid-19 rehberi, vakaların kontrol altına alınmasına yardımcı olmaktadır. Vakaların nasıl ve ne şekilde tanımlanacağı Vaka Takip Algoritması’na göre belirlenmektedir. Bu algoritmaya göre vaka tanımına uyan kişiler ücretsiz bir şekilde test edilmektedir. Vaka tanımı dışında kalan hastalara ise test yapılmamaktadır. Nadir de olsa vaka tanımı dışında kalan kişilere Bakanlık tarafından test yapılması istenebilir.

Yurt dışına çıkacak bireylerden gideceği ülke PCR testi isteyebilir. PCR testi yaptıracak kişiler Vaka Takip Algoritması dışında kalan sağlıklı bireylerdir. Bu kişiler İl Sağlık Müdürlüğü tarafından belirlenen yerlerden numune alarak ücretli test yaptırabilir.

PCR Testi kapsamında yapılacak işlemler şunlardır:

  1. Yurt dışına çıkmak isteyen bir kişinin PCR numuneleri İl Sağlık Müdürlükleri tarafından belirlenen yerlerde, görevlendirdiği kişiler tarafından alınacaktır. Bakanlık’ın belirlediği laboratuvarlarda tetikleri yapılacaktır.
  2. Türk Vatandaşı olsun ya da olmasın yurt dışına çıkacak kişiler bilet, davetiye, öğrenci belgesi, dilekçe gibi belgelerle İl Sağlık Müdürlüğü tarafından belirlenen yerlere başvurmalıdır. Başvuru sırasında belirlenen hesap numarasına 110 lira tetkik bedeli yatırılmalıdır. İşlemin yapıldığına dair belge başvuruda ibraz edilecektir.
  3. PCR testi sonuçları PDF olarak E-Nabız ’da yayınlanacaktır. E-Nabız sistemi kullanmayan kişiler ise İl Sağlık Müdürlüğü’nün belirlediği merkezden sonucunu öğrenebilecektir.
  4. Kamu görevlisi olup yurt dışına görevli olarak çıkacak kişilerden ücret talep edilmeyecektir. Bu kişilerin başvuru sırasında görev belgelerini göstermeleri yeterlidir.

PCR testi hastalık belirtileri taşıyan her yaştan bireye uygulanabilmektedir. Bu test vücutta çok az miktarda bulunan bakterilerin bile tespit edilmesini sağlar. Bunun yanı sıra genetik hastalıklar, adli tıp ve babalık testlerinde de PCR testinden yararlanılmaktadır.  Testin yapılması için burun ve boğazdan sürüntü örneği alınmaktadır. Testin pozitif çıkması kişinin Covid-19 virüsünden enfekte olduğunu gösterir. Bu testin en büyük avantajı 1-3 saat gibi kısa bir sürede sonuç vermesidir. Bu sayede taşıyıcı olan kişiler belirlenerek salgını kontrol altına alma çalışmaları yapılır. Çalışmalar kapsamında kişi ve çevresindekiler izole edilir. Bu da virüsün daha geniş bir çevreye yayılmasının önüne geçer.

ÖNEMLİ NOT: Testin geçerlilik süresi toplamda 120 saattir ancak 72 saat geçtikten sonra uçağa alım sağlanacaktır. kıbrısta pasaport noktasında K.K.T.C Sağlık Bakanlığı Tarafından belirlenen doktorlar tarafından kontrol edilen testler numune alım tarihinden itibaren 72 saat geçmesi 120 saati geçmemesi kaydı ile ülkeye girişleri onaylamaktadır. Testin sonuç tarihi bir önem arz etmemektedir.numune alım tarihi önemlidir lütfen tarihleri karıştırmayın aksi takdirde kıbrıs’a geldiğiniz uçak ile Türkiye’ye İadeniz kıbrıs muhacaret polisleri tarafından sağlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepet ( 0 )

Sepetinizde 0 Ürün var

Kapat

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

X