loader

KIBRIS PCR TESTİ

23 Oca

Sağlık Bakanlığı korona tedbirleri kapsamında Kıbrıs’a giriş ve çıkışlarda uygulanmak üzere bir takım kararlar yayımladı. Kararların daha sistematik bir şekilde uygulanması amacıyla ülkeler risk grubuna göre A, B ve C kategorilerine ayrıldı. Bu kararlara göre;

  1. A) Güney Kıbrıs’ta çalışan, okuyan ya da tedavi gören kişiler 15 günde bir PCR testi yaptırdıkları sürece gidiş gelişlerine devam edebileceklerdir. 2 Temmuz 2020 tarihi baz alınarak, PCR testi yaptırması üzerinden 15 gün geçen bireyler ise yeni bir PCR testi yaptırdıktan sonra Güney Kıbrıs’a girebileceklerdir. Bireylerden istenen PCR testleri Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi ile Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne yapılacaktır.
  2.  B) Çalışma, eğitim ve tedavi dışında KKTC’den Güney Kıbrıs’a giden kişiler 14 gündür adada bulunuyorsa sadece bir kez PCR testine tabi tutulacaklar ve gidiş gelişlerine devam edebileceklerdir.  Taksiciler ile yeşil hat tüzüğü kapsamında ticaret yapan bireyler de bu maddede bildirilene uymak zorundadır. Ayrıca bu kişilere randomize PCR testi de yapılacaktır.
  3. KKTC’nin Pile köyünde ikamet eden tüm vatandaşlar, bir defaya mahsus olmak üzere ilk geçişlerinde PCR testleri negatif çıkarsa Pile’ye ya da Pile’den KKTC’ye sürekli geçiş yapabilirler.
  4. A) A kategorisine giren ülkelerden Güney Kıbrıs üzerinden KKTC’ye gelen ve son 72 saat içerisinde PCR testi sonucunun negatif çıktığını belgeleyen kişiler, test ya da karantina sürecine maruz kalmadan tüm kara sınır kapılarından ülkeye giriş yapabileceklerdir. Sonucu negatif çıkmış PCR testi belgesi sunamayanlar ise sadece Metehan ve Beyarmudu sınır kapılarında bu testleri yaptırabilecektir. Bu vatandaşlar yapılan testin ücretini kendi ödeyecekleri gibi sonucu çıkana kadar da karantina altında tutulacaktır. Karantina ücretleri ise yolcunun kendisine aittir.
  5. A kategorisindeki bir ülkede olup Türkiye üzerinden Kuzey Kıbrıs’a gidecek kişiler B kategorisinde belirtilen kurallara tabidir.
  6. A) 20 Temmuz 2020 tarihine kadar ülkeye girecek kişiler seyahat tarihinden 0-5 gün öncesi yapılan sonucu negatif çıkmış PCR test sonuçlarını göstererek ülkeye giriş yapabilirler.

21 Temmuz sonrasında ise B kategorisindeki ülkelerden KKTC’ye gelecek kişiler seyahate başlamadan önceki 3-5 gün arasında yaptırdığı negatif testin sonucu ile ülkeye giriş yapabilirler. Bu kişilere KKTC’ne girdiklerinde bir daha PCR testi yapılacaktır. Sonuçlar çıkana kadar bireylerin kaldıkları yerde kendilerini izole etmeleri tavsiye edilmektedir.

Mimar Hakkında

Sağlık Bakanlığı korona tedbirleri kapsamında Kıbrıs’a giriş ve çıkışlarda uygulanmak üzere bir takım kararlar yayımladı. Kararların daha sistematik bir şekilde uygulanması amacıyla ülkeler risk grubuna göre A, B ve C kategorilerine ayrıldı. Bu kararlara göre;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepet ( 0 )

Sepetinizde 0 Ürün var

Kapat

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

X