loader

Kıbrıs PCR Test Ücretinde İndirim

23 Oca

Tüm dünyada görülen koronavirüs, günlük yaşantıdan seyahatlere kadar hayata etki etti. Bunun sonucunda birçok önlem alınması gerektir. Salgının başladığı zamanlarda dışarıdan gelen kimseyi ülkelerine almayan ülkelere, şimdilerde test ve karantina gibi şartlarla giriş yapmak mümkün.

KKTC aralarında Türkiye’nin de bulunduğu B grubundan gelen kişilere çift aşamalı PCR testi uyguluyor. Türkiye’den Kıbrıs’a temin edilen kitlerde indirim yapılması sonucu PCR testlerinin daha uygun olmasına karar verildi. Alınan karara göre vatandaşların önceden 300 TL’ye yaptırdıkları Kıbrıs PCR testi, artık 200 TL’ye yapılacak.

Virüs dolayısıyla ülkeye giriş çıkışlarda uygulanan önlemlere göre seyahat etmeden 3-5 gün öncesinde kişilerin PCR testi yaptırması gerekiyor. Negatif çıkan test sonucunun ülkeye girişte gösterilmesi gerekmektedir. Belgesi olmayan vatandaşların ülkeye alınması söz konusu değildir. Vatandaşlar ülkeye giriş yapıldıktan sonra tekrar PCR testine tabi tutulacaktır.  Test sonuçlanana kadar vatandaşlar kendilerini izole etmek zorundadır. Diğer kategorilerde bulunan ülkelerden Türkiye üzerinden Kıbrıs’a gelmek isteyenler B kategorisinde belirlenen aşamaları tamamladıktan sonra ülkeye giriş yapacaklardır. Birleşik Krallık’ta koronavirüs vakalarında azalma görülerek, iyileşen sayısında artış gözlenmiştir. Yaşanan bu iyileşme sonucu 16 Temmuz 2020 tarihinden beri İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya’dan gelenlere 14 gün yerine 7 gün karantina uygulanması kararı alınmıştır. İyileşmenin devam etmesi halinde 15 Ağustos 2020 tarihinden itibaren Birleşik Krallık ülkelerinin B grubu arasına alınma ihtimali vardır. A kategorisinde değerlendirilen ülkeler Kıbrıs’a yolculuk yapmadan önceki 3 gün içerisinde PCR testi yaptırmalıdır. Testin negatif çıkması durumunda KKTC’ye güvenle girebilirler. C kategorisi içerisinde değerlendirilen ülkelerde virüs görülme oranı fazladır. Bu nedenle yüksek risk taşıdıkları kabul edilir. Bu kategorideki ülkelerden KKTC’ye gelmek isteyenler seyahat tarihinden 3-5 gün önce PCR testinin negatif sonucunu almış olmalıdır. Test sonuçları online sağlık sistemleri ile öğrenilebilmektedir. Bu gruptaki kişilere ülkelerine döndüklerinde tekrar PCR testi yapılacak, Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen yerlerde 14 gün süreyle karantinada kalmaları gerekecektir. Karantina süresi bittiğinde tekrar PCR testine tabi tutulmaları gerekecektir.

Mimar Hakkında

Tüm dünyada görülen koronavirüs, günlük yaşantıdan seyahatlere kadar hayata etki etti. Bunun sonucunda birçok önlem alınması gerektir. Salgının başladığı zamanlarda dışarıdan gelen kimseyi ülkelerine almayan ülkelere, şimdilerde test ve karantina gibi şartlarla giriş yapmak mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepet ( 0 )

Sepetinizde 0 Ürün var

Kapat

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

X